Chair and three board members re-appointed by Minister


Monday, Apr 01, 2019

Ash Denham MSP, the Minister for Community Safety, has approved the re-appointment to the board of the Chair, Ray Macfarlane, and three members, Tim McKay, Marieke Dwarshuis and Paul Reid.

Ray Macfarlane, who was first appointed as a member in April 2010 before taking up the position of Chair in April 2016, has had her term extended to 31 March 2022.

Both Tim McKay and Marieke Dwarshuis have been re-appointed as non-legal members with their terms extended to 31 March 2023.

Paul Reid was re-appointed as a legal member and his term will also now run to 31 March 2023.